Annonsere på Idrettspolitikk - her er annonseinfo
Annonsere på Idrettspolitikk - her er annonseinfo

«Kampen mot VAR er også en protest mot et lukket og udemokratisk system»

DEBATT: VAR-protestene på Lerkendal under kampen mellom RBK og LSK må ikke koke ned til en debatt om fiskekaker. Dette er ikke bare protester mot VAR som ødelegger øyeblikket. Det er også protester mot et lukket, udemokratisk system der ledere i fotballen påtvinger idretten store endringer uten å forankre det.

Fotballtinget vedtok «å utrede VAR» som et underpunkt av 21 temaer. Dette har senere blitt brukt som argument for at «Fotballtinget har vedtatt VAR». Og hva verre er; utredningen finnes ikke. Spørsmål fra journalister har blitt møtt med taushet.

VAR ble i praksis innført i et NTF-ledet Teams-møte, med lovnader som ikke har blitt holdt.

I dialogen med NTF har VAR blitt frontet som noe som «kommer uansett», og det koster for klubber som stiller seg i veien.

NTF/NFF har proklamert at «klubbene vil ha VAR», men dette var noe klubbene fikk kastet på seg med korte tidsfrister og som angivelig uansett ville komme. Og klubbene ble fortalt at TV2 ønsket VAR i medieavtalen. De ble lovet kommersielle muligheter (penger).

Debattartikkelen fortsetter under bildet.

For første gang i historien har en kamp blitt stoppet fordi det ble kastet fiskekaker på banen. Det skjedde i kampen mellom RBK og LSK på Lerkendal 21. juli 2024 som en protest mot VAR. Foto- Skjermdump TV2

Når mange nå vil skrote VAR argumenteres det hardt for at fotballen vil måtte betale for å bryte avtalen. Men TV2 har uttalt at de er ute etter å finne løsninger.

Husker dere da fotballen ville tape 200 mill på å boikotte Qatar? De penga fantes heller ikke.

Supporterne har brukt bannere, protester og boikotter i over et år uten å bli hørt. Derfor er det ekstra pinlig når NTF/NFF nå klager over at supporterne ikke bare benytter seg av demokratiske kanaler. De er selv ubestridte enere i å unnvike dette demokratiet.

Fotball er følelser. Det har gjort det til verdens største idrett. Det er den eneste grunnen til at lederne har sine godt betalte verv og jobber. Når de så utfordrer følelsene med sviktende argumenter og utenfor demokratiske prosesser – da har de feilet i jobben sin.

Bjørnar Posse Sandboe
tidligere talsmann for Norsk Supporterallianse (NSA) og styreleder i Stabæk Support

Related Articles

LEGG IGJEN EN KOMMENTAR

Vennligst skriv inn din kommentar!
Vennligst skriv inn navnet ditt her

FØLG OSS

1,307FansLik
3,535FølgereFølg
- Annonse -spot_img

SISTE NYTT