Idrettspresident Berit Kjøll står sammen med sine nordiske kolleger om ikke å gi adgang til russisk og belarusisk idrett ennå
Skjermdump NIF
Sommer-OL

Klar melding fra nordiske idrettsforbund – Ikke tiden for å vurdere russeres tilbakekomst

Idrettspolitikk.no: I en felles pressemelding levner de nordiske olympiske og paralympiske komiteer og idrettsforbund liten tvil om hva de mener om IOCs forsøk på å tillate russere og belarusere å delta i OL i Paris. De mener at tiden ikke en gang er moden for å diskutere om de bør få delta eller ikke.

Etter en intens diskusjon i en drøy uke etter at IOC ga retningslinjer for hvordan russiske og belarusiske utøvere kan få delta i OL i Paris i 2024, og etter at det var sådd tvil om samholdet blant de nordiske forbundene i spørsmålet om russiske og belarusisk deltagelse, levner de nå ingen tvil om hvilken side de står på:

De ønsker ikke deltagelse fra Russland og Belarus så lenge situasjonen er som den er.

IOC ønsker russere og belarusere velkommen

Det de reagerer på er framgangsmåten og argumentene til IOC for å få utøvere fra de to landene med i OL.

IOC stiller blant annet følgende vilkår for at utøvere fra Russland og Belarus skal kunne få delta i OL i Paris:

  • Idrettsutøvere skal delta «nøytrale idrettsutøvere» og på ingen måte representere sin stat eller noen annen organisasjon i sitt land,
LES VIDERE MED PLUSS-ABONNEMENT
MÅNED
110 kr
Alt på idrettspolitikk.no
Abonnementet fornyes automatisk hver måned
ÅR
1000 kr
Alt på idrettspolitikk.no
Abonnementet fornyes automatisk hvert år
Denne artikkelen handler om: