Ledige stillinger
Ledige stillinger

FIFA-presidenten: – Trump fortjener absolutt Nobels fredspris

Idrettspolitikk.no: Helt siden Gianni Infantino ble valgt til FIFA-president i 2016 har han unngått å blande seg inn i konflikten mellom Israel og palestinerne. På siste styremøte i FIFA sa han at de ikke kan løse geopolitiske konflikter, men bør bruke sporten som en «forenende, utdannende, kulturell og humanitær verdi». Nå hyller han Trump for fredsavtale.

Del denne artikkelen:

Etter at Donald Trump tilsynelatende dikterte en våpenhvile og en fredsavtale for de to partene, som Hamas og den israelske regjeringen ser ut til å godta, går FIFA-presidenten lenger. Nå mener han at Trump fortjener Nobels fredspris.

Gratulerer Trump med fredsavtalen

På Instagram 9. oktober skrev han blant annet «Gratulerer til USA og president Donald J. Trump, Qatar, Egypt, Tyrkia og alle landene som samarbeidet for å få til våpenhvilen og avtalen om den første fasen av fredsprosessen i Midtøsten.»

Og: «President Donald J. Trump fortjener absolutt Nobels fredspris for sine avgjørende handlinger.»

I forkant av FIFA-styremøtet ble det spekulert i om sanksjoner av Israel ville være på agendaen. Det var det ikke. FIFA mener at det er UEFA som først må ta avgjørelser om dette siden Israel er medlem i UEFA.

Det gikk lenge rykter om at UEFAs styre vill kalle inn til et eget møte for å diskutere mulige sanksjoner mot Israel, men det viste seg å ikke stemme. Enten fordi dette kun var rykter eller fordi Trumps fredsinitiativ ga UEFA en mulighet til å se an situasjonen.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Gianni Infantino hyller Donald Trumps fredsavtale mellom Israel og Hamas på sin Instagram-konto.

Rykter

Spillet på bakrommet i denne saken har vært omfattende og enkelte kilder mener at ryktene om at UEFA var i ferd med å straffe Israel og at det var Qatar som var pådriveren ble satt ut av israelske interesser for å diskreditere Qatar som megler mellom Israel og Hamas.

Andre mistenker at UEFA visste om at det vill komme en fredsløsning en stund i forveien og at de kunne si at de vill ha et møte om situasjonen, men at de ikke trengte fordi det var en fredsavtale på trappene.

I denne rykteflommen ble det rettet søkelys mot Lise Klaveness, både fordi hun sitter i UEFAs styre (sammen med den israelske fotballpresidenten) og fordi hun har vært ganske frittalende i denne saken.

Klaveness: – Var bevegelse rundt Israel

Tirsdag 7. oktober deltok Lise Klaveness på Play the Game-konferansen i finske Tampere. Der deltok hun i debatten «Football’s geopolitical game: Are we heading towards a new world order?».

Klaveness deltok digitalt, ettersom hun ikke hadde tid til å reise til Finland på grunn av VM-kvalifiseringskampen mot Israel på lørdag og regjeringens lansering av sin nye kunstgressplan.

Idrettspolitikk.no stilte det første spørsmålet i debatten om hun kunne kommentere hvor nært det var at Israel ble utestengt, med henvisning til opplysninger i ulike medier.

Hun svarte:

– Nei, det kan jeg ikke, ettersom jeg er en del av UEFAs eksekutivkomité, og vi har taushetsplikt i slike saker.

– Jeg leste i mediene at det var en viss bevegelse rundt Israel, særlig innen UEFA, og jeg kan bekrefte at det faktisk var noe på gang, at et møte skulle holdes. Men det ble aldri avtalt noe møte. Jeg hadde ikke noe møte i kalenderen min, for å si det slik.

– Men ja, det var et virkelig momentum. Så kom Trumps fredsforslag, og da roet alt seg ned, om man kan si det sånn. Så noe møte ble aldri holdt. Kanskje vil det bli holdt senere, men det har ikke skjedd ennå.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Lise Klaveness deltar på Play the Game-konferansen i Tampere på videolenke. Foto: Thomas Søndergaard/Play the Game.

– Møter et lag ikke staten Israel

På spørsmål om hvordan hun ser på forskjellen mellom at idretten kastet ut Russland, men ikke Israel, svarte hun Lise Klaveness:

– Vi spiller mot et israelsk fotballag. Jeg prøver å være nøye med hvordan jeg uttrykker meg, fordi jeg forsøker å ha en humanitær tilnærming i språket mitt. Så – det er et israelsk fotballag vi møter, ikke staten Israel eller Netanyahu, og så videre. Vi spiller mot dem denne helgen.

– Derfor mener jeg at jeg må være svært forsiktig med å uttrykke personlige meninger. Jeg har ganske ferske erfaringer med det, så jeg vil prøve å være forsiktig med mine personlige synspunkter.

Disse erfaringene er uttalelser hun kom med i podkasten Pop & Politikk der hun sa at hun personlig ønsket at Israel ble sanksjonert.

Journalist og kommentator, Idrettspolitikk.no
Del denne artikkelen:

Related Articles

FØLG OSS

1,307FansLik
- Annonse -spot_img

SISTE NYTT