Det var i en knapp pressemelding fra UEFA og ECA, 11. februar at det kom fram at de hadde startet forhandlinger med Relevent Sports om de kommersielle rettighetene til de europeiske klubbturneringene fra 2027.
Relevent kontrolleres av milliardæren og Miami Dolphins-eieren Stephen Ross, som lenge har hatt ambisjoner om å arrangere europeiske klubbkamper i USA.
Tidligere har Relevent gått til søksmål mot FIFA søksmål fordi de ikke har fått lov til å arrangere europeiske klubbkamper i USA, men i april i fjor trakk de søksmålet og FIFA gikk med på å utrede mulighetene for europeiske kamper utenfor Europa.
UEFA og ECA sier at de har hatt en helt ordinær anbudsprosess i forkant av de eksklusive forhandlingene.
Dersom avtalen går i havn – slik alt tyder på – vil det bety at TEAM Marketing, som i over 30 år har hatt ansvar for promotering av Champions League er over.
Rettighetsperioden dekker perioden fra 2027 til 2033. Anbudsprosessen for rettighetene ledes av UC3, joint venture-selskapet til UEFA og ECA.
TEAM Marketing sier at de er svært misfornøyd med anbudsprosessen.
Utviklingen mot europeiske kamper utenfor Europa er blant annet et resultat av at de største klubbene i Europa, som i stadig større grad er eid av amerikanere eller gulfstater, får større makt i UEFA, blant annet gjennom ECA.
Kilder til den britiske avisen The Independent sier også at dette er et svar fra UEFA på truslene om en Superliga, som UEFA ikke har kontroll på.
Den neste ledige Champions League-finalen UEFA kan ta imot på er for sesongen 2027–28.