I en begjæring datert 27. august ber Det europeiske fotballforbundet (UEFA) den føderale domstolen for Southern District of New York om tillatelse til å innhente dokumenter og avhøre Thrive Capital Management og Joshua Kushner.
Idrettspolitikk.no har den 56 sider lange begjæringen.
Materialet vurderes brukt i en mulig straffesak i Sveits mot FIFA-president Gianni Infantino og eventuelt andre FIFA-ledere. UEFA viser til bestemmelsen om såkalt «criminal mismanagement» i artikkel 158 i den sveitsiske straffeloven.
Milliardplanen som kollapset
Bakgrunnen er FIFA Forward Enterprise (FFE), en plan Infantino offentliggjorde 28. juli. Planen gikk ut på å legge de kommersielle rettighetene til herrenes og kvinnenes VM samt klubb-VM inn i et nytt selskap.
Ifølge UEFA var planen utviklet i hemmelighet over mer enn ett år av en liten krets rundt Infantino. Thrive Eternal, et investeringsselskap kontrollert av Joshua Kushner, broren til Jared Kushner, Donald Trumps svigersønn, og tilknyttet Thrive Capital, skulle lede investorgruppen. Tidligere Liberty Media-sjef Greg Maffei ble hentet inn som kommersiell rådgiver.
Forslaget innebar at eksterne investorer skulle kjøpe rundt 20 prosent av det nye selskapet for 4,2 milliarder dollar. Det ga en implisitt selskapsverdi på rundt 20 milliarder dollar. UEFA mener verdsettelsen ikke var basert på en åpen konkurranseprosess eller en uavhengig verdivurdering.
UEFA stiller også spørsmål ved hvorfor FIFA skulle hente inn kapital i det hele tatt. I begjæringen heter det at FIFA hadde milliarder i reserver og likvide midler og ingen gjeld. Organisasjonen hadde dessuten nettopp gjennomført et svært innbringende VM.
«Et prosjekt av én person»
Prosessen rundt FFE har skapt bølger i FIFA og stadig flere nasjonale forbund ber Infantino om å trekke seg. UEFA opplyser at de 55 europeiske medlemsforbundene enstemmig besluttet 30. juli å motsette seg planen og trute med å ikke delta i FIFA-konkurranser, inkludert VM, dersom den ikke ble trukket tilbake. CONCACAF og Det asiatiske fotballforbundet sluttet seg også til motstanden.
Denne uka, etter at UEFA fikk forsikringer om at FFE ikke skulle gjennomføres, trakk de trusselen om boikott av U20-VM for kvinner i Polen som starter neste måned. Nå ser det ut som UEFA istedenfor ønsker å gå rettens vei for å få fjernet Infantino.
Ifølge begjæringen skal FIFAs daværende operasjonssjef Kevin Lamour ha sagt at ansatte var blitt ført bak lyset, og at FFE var et enmannsprosjekt. Lamour fikk senere sparken i FIFA.
Møtet på Waldorf Astoria
I begjæringen trekker UEFA særlig fram et møte på Waldorf Astoria i New York 18. juli, dagen før VM-finalen. Der skal fem ledende FIFA-direktører ha innkalt til et hastemøte. Flere skal ikke ha kjent til FFE-planen på forhånd. De fikk ifølge UEFA frist til midnatt til å godkjenne forslaget, som var blitt utviklet over måneder sammen med Thrive Eternal og andre aktører. I en avstemning om forslaget ble det 3-2 for å gå videre med det.
UEFA mener dokumenter fra investorsiden kan være avgjørende for å avklare hvordan avtalen ble til, hvem som deltok i prosessen, og hvilke opplysninger investorene fikk om FIFAs interne godkjenninger. De ber ber blant annet om kommunikasjon mellom Thrive, Kushner, Infantino, Maffei og andre FIFA-representanter.
De vil også ha modellene som ble brukt for å verdsette fotball-VM, finansielle analyser, avtaleutkast, informasjon om potensielle medinvestorer og dokumentasjon på hvordan investorenes forpliktelser ble koordinert med representanter i FIFA. UEFA ber i tillegg om avhør av Kushner og en representant for Thrive.
Ifølge UEFA kan materialet bidra til å avklare om prisen på 4,2 milliarder dollar faktisk representerte markedsverdien av FIFAs kommersielle rettigheter, eller om verdsettelsen var kunstig lav.
Den amerikanske domstolen er nå bedt om å gi UEFA tillatelse til å innhente bevisene. UEFA argumenterer med at Thrive og Kushner ikke vil være parter i den mulige sveitsiske saken, og at sveitsiske myndigheter derfor ikke har samme praktiske mulighet til å tvinge frem dokumentasjonen.
Les mer: UEFA vurderer straffesak mot FIFA-presidenten – ber amerikansk domstol om innsyn i Kushner-selskap




