Ledige stillinger
Ledige stillinger

Russland optimistiske etter Infantinos uttalelser: – Det går vår vei

Brussel, Hotel Cardo (Idrettspolitikk.no/Josimar): Selv om Russland er utestengt fra internasjonale fotballturneringer, stiller de mannsterke opp på UEFA-kongressen i Brussel. De er mer optimistiske enn noen gang.

Del denne artikkelen:

– Det er et godt tegn, det er slik vi tolker det, sier Alexey Sorokin til Idrettspolitikk.no og Josimar.

Han ser positivt på Gianni Infantinos uttalelser om å la Russland få delta i internasjonal fotball igjen, etter å ha vært utestengt fra internasjonal fotball siden fullskalaangrepet på Ukraina i februar 2022.

Sorokin var VM-sjef for fotball-VM i Russland i 2018, men har i dag ingen formell rolle.

Han stopper opp og svarer på spørsmål fra Idrettspolitikk.no og Josimar etter at han har sjekket inn på hotellet til UEFA-delegatene, sammen med blant andre generalsekretæren i Det russiske fotballforbundet, Maxim Mitrofanov.

Ønsker Russland tilbake

Han referer spesielt til intervjuet FIFA-presidenten nylig gjorde med Sky News, der han ved siden av å be om russiske tilbakekomst på fotballbanen, også forsvarte sin egen fredspris til Donald Trump og mente at boikott av Israel aldri har vært aktuelt.

Infantino sa at han ønsket å endre FIFAs regelverk for å hindre at lag blir utestengt på grunn av politikeres handlinger.

Det er dette som gjør at den russiske delagasjonen ser lys i tunnelen.

– Det går riktig vei, sier Sorokin til Idrettspolitikk.no og Josimar.

– Også fordi vi har et bedre forhold til IOC nå enn tidligere.

Samtidig som UEFA-kongressen i Brussel foregår vinter-OL i Milano Cortina. Der deltar 13 russere som nøytrale utøvere.

Infantinos uttalelser om Russland er i tråd med det den nye IOC-presidenten, Kirsty Coventry har sagt.

Dagen etter at FIFA-presidenten sa at han ønsket Russland gjeninnsatt i internasjonal fotball, brukte Coventry åpningstalen sin under den 145. IOC-kongressen i Milano til å argumentere for at alle idrettsutøvere bør få lov til å konkurrere i idrett, uavhengig av hvordan deres regjering opptrer.

Dårlig timing

Den ukrainske fotballegenden og fotballpresidenten Andrej Sjevtsjenko er også tilstede i Brussel og han er mildt sagt oppgitt på det som kommer ut av munnen på FIFA-presidenten når det gjelder Russland og Ukraina.

Til Idrettspolitikk.no og Josimar, sier han at han har bedt om et møte med Gianni Infantino for å få høre hva han egentlig mener. Han kommer akkurat fra Kyiv der han har hjulpet folk som fryser etter at de har mistet strømmen etter russiske angrep.

Sjevtsjenko forsøkte å komme inn i UEFAs styre samtidig som Lise Klaveness ble valgt inn i Beograd i 2025, men kom til kort, blant annet på grunn av en massiv svertekampanje mot ham, både fra russiske interesser, men også av ukrainske fiender av fotballegenden.

Fotballpresident Lise Klaveness har lite til overs for Infantinos utspill. Til Idrettspolitikk.no og Josimar gjentar hun det hun sa til NTB for et par dager siden:

– Infantinos uttalelse kom helt ut av det blå, sier hun rette etter styremøtet i Brussel.

– Det var svært dårlig timing og jeg har ikke hørt at dette er diskutert andre steder. Jeg forhører meg om dette ved forskjellige anledninger, men jeg har ikke hørt at noen har diskutert dette.

Hun sier at Russland heller ikke har vært tema i dagens styremøte i UEFA.

– Nei dette har ikke vært tema på dagens møte. Det var heller ikke nevnt i forberedelsene eller i noen dokumenter jeg har sett.

– Vårt fokus har hele tiden vært på Ukraina.

Klaveness sier at hun ikke var klar over at Sjevtsjenko har bedt om et møte med Infantino.

Ønsker flere kamper

Siden Russland ikke får være med i internasjonale turneringer, har de også begrenset med muligheter til å spille internasjonale kamper, særlig i Europa.

Sist gang de spilte mot et europeisk lag var mot Serbia i mars 2024. Men de har spilt mot andre lag i andre deler av verden, og det gjorde at de en lang stund lå over Norge på FIFA-rankingen.

Nå håper Sorokin at det åpner seg opp flere muligheter.

– Vi spiller mot dem som vil spille mot oss, sier Sorokin.

Journalist og kommentator, Idrettspolitikk.no
Samindra Kunti
Freelance-journalist med hele verden som arbeidsplass
Del denne artikkelen:

Related Articles

FØLG OSS

1,307FansLik
- Annonse -spot_img

SISTE NYTT