NFF sender inn Infantino-klage til etisk komité før VM: – Handler ikke om hvem som mottok den

Vancouver (Idrettspolitikk.no): Det hvite hus har gått knallhardt ut mot Norges fotballforbund (NFF) etter at styret fire dager før FIFA-kongressen vedtok å jobbe for å fjerne FIFA-fredsprisen og å rapportere Gianni Infantino inn til FIFAs etiske komité. FIFA-president sier til Idrettspolitikk.no at han vil kommentere saken når det passer ham.

Del denne artikkelen:

– Så raskt som mulig, sier fotballpresident Lise Klaveness til Idrettspolitikk.no på spørsmålet om når NFF vil sende inn en skriftlig henvendelse på Gianni Infantino til FIFAs etiske komité.

– Vi skal sende en skriftlig henvendelse til FIFA der vi ber om at FairSquare-klagen behandles og at den skal behandles åpent og at tidslinjen er åpen.

– Det er bare et praktisk spørsmål. Før VM, sier hun.

Les om FairSquare-klagen nederst i saken.

Vi sitter i lunsjrestauranten til hotellet der UEFA-delegatene bor på i Vancouver.

Kraftig skyts fra Det hvite hus

Dagen før gikk Davis Ingle, en talsmann for Det hvite hus og Donald Trump knallhardt ut mot NFF og Lise Klaveness for sine holdninger til FIFAs fredspris, som ble delt ut av FIFA-president Gianni Infantino i Washington DC, 6. desember 2026.

«Det finnes ingen andre i verden som er mer fortjent til FIFAs aller første fredspris enn president Trump. Alle som mener noe annet lider tydeligvis av et alvorlig tilfelle av Trump derangement syndrome.»

Bakgrunnen for denne kraftsalven er vedtaket som styret i NFF vedtok denne uken og som baserer seg på et vedtak på fotballtinget 28. februar – 1. mars 2026.

På fotballtinget ble det vedtatt at forbundsstyret skulle ta opp til behandling «hvorvidt de skal støtte menneskerettighetsorganisasjonen FairSquares’ anmeldelse av FIFA-president Gianni Infantino til FIFAs etikkomité, og om NFF kan få andre europeiske fotballforbund med på det samme.»

Og videre at NFF skal «være tydelige overfor FIFA, og mot offentligheten, både når det gjelder motstand mot den politiske fredsprisen og kampen for å beholde et politisk nøytralt FIFA.»

På styremøtet fire dager før FIFA-kongressen ble det vedtatt i NFF-styret at de skulle følge opp vedtaket.

– Vi vurderer det sånn at vil vi støtte det, og vi vil sende et brev til FIFA og ber den etiske komiteen behandle denne klagen, sa Klaveness til pressen mandag.

Infantino ønsker ikke å svare

Dagen før FIFA-kongressen i Vancouver deltok FIFA-presidenten på møter i Det europeiske fotballforbundet (UEFA) og Det afrikanske fotballforbundet (CAF), men var lite villig til å svare på spørsmål fra Idrettspolitikk.no om NFFs fredsprisbeslutning (se video under).

Idrettspolitikk.no prøver å stoppe Infantino når han er på vei mellom møtet i UEFA og CAF, men han går videre, samtidig som rådgiverne hans prøver å stoppe oss fra å komme i kontakt med ham.

Idrettspolitikk.no: Lise Klaveness sier at hun vil få slutt på fredsprisen?

Infantino: Vi kan snakke en annen gang.

Idrettspolitikk.no: Er det noe du ville vurdert?

Infantino: Jeg vil kommentere når jeg bestemmer meg for å kommentere. Tusen takk.

Artikkelen fortsetter under videoen.

FIFA-president Gianni Infantino prøver å unnslippe Idrettspolitikk.no som ønsker å stille ham spørsmål om FIFAs fredspris. Foto: Andreas Selliaas.

Til Idrettspolitikk.no sier Klaveness at NFFs vedtak ikke har noe å gjøre med mottakeren av prisen.

– Vårt vedtak har jo ikke noe med mottaker av denne prisen å gjøre. Jeg har ingen kommentar til det som er sagt [Det hvite hus, journ.anm.]. Vi mener dette prinsipielt. Så vi er mot denne fredsprisen, den har ingen legitimitet, den har ingen forankring i FIFA.

Venter reaksjon

På spørsmål om hun har snakket med Infantino etter vedtaket, sier hun:

– Jeg har ikke snakket med ham.

Forventer du reaksjon?

– Nei, ikke nødvendigvis direkte til meg, men vi snakker jo mye med FIFA-administrasjonen, så vi får sikkert noen hint etter hvert om hva de har oppfattet det.

– Men jeg har ikke fått det enda. Vi landet jo i sent i går, og har vært opptatt siden, så farlig var det ikke jeg hørte noe egentlig.

Klaveness sier at to-tre personer har kommet bort til henne og sagt at det var et godt vedtak.

– Faktisk, har to-tre stykker kommet bort og sagt at det var viktig at noen sa fra.

Sverige er imot prisen

Idrettspolitikk.no har forsøkt å få de nordiske fotballpresidentene til si hva de mener om vedtaket til NFF.

Presidenten i Det danske fotballforbundet (DBU), Jesper Møller er ikke til stede i Vancouver, og de som representerer DBU, ønsker ikke å uttale seg før de har snakket med Møller.

Den svenske fotballpresidenten, Simon Åström, som ble valgt i mars 2025, sier at Det svenske fotballforbundet (SvFF) er imot prisen, men vil ennå ikke uttale seg om det norske vedtaket.

– Vi sa tydelig ifra før nyttår, om at vi mente fredsprisen ikke var en god idé. Ser man på FIFAs vedtekter, så skal det være en ikke-politisk organisasjon, sier Simon Åström til Idrettspolitikk.no.

– Mange ganger kan man ikke unngå at fotball og politikk henger sammen. Men hvis man kan unngå å gjøre fotball enda mer politisk enn nødvendig, så bør man gjøre det. Og vi mente at fredsprisen gikk over grensen. For hvis vi skal dele ut priser til personer eller organisasjoner, så bør det ha forankring i fotballen, sier han.

Om NFF-vedtaket, sier Åström:

– Vi har ikke tatt noen beslutning om det. Vår holdning har vært helt klar, både offentlig og overfor FIFA, når det gjelder fredsprisen. Nå har vi hørt om den norske beslutningen, men vi har ikke diskutert dette formelt i svensk fotball ennå. Kommer vi til å gjøre det? Jeg vet ikke. Vi skal ha et nordisk møte her under denne kongressen, og da kommer vi selvfølgelig til å diskutere det.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Den svenske fotballpresidenten, Simon Åström, som ble valgt i mars 2025, og sier at Det svenske fotballforbundet (SvFF) er imot FIFAs fredspris. Foto: Andreas Selliaas.

Han åpner likevel for en eller annen form for fredspris, men med klare betingelser.

– Hvis vi skal dele ut priser fra FIFA i fremtiden, mener vi for det første at det bør være innenfor fotballens rammer. For det andre må det være en åpen og transparent prosess for hvordan kandidater kan nomineres.

Utenfor FIFAs mandat

Den norske fotballpresidenten holder en annen linje når det gjelder en mulig FIFA-fredspris også i framtiden.

– Vi mener at det er utenfor FIFAs mandat å gjøre det. Vi har et velfungerende Nobelinstitutt som gjør det. FIFA er ikke rigget sånn. Vi får se hva de tenker fremover. Men i utgangspunktet så tenker vi at det er viktigere at FIFA konsentrerer seg om formålet i FIFA-statuttene, og det omfatter ikke dette.

Hun tror også at fredsprisen blir et tema på nordisk møte i forbindelse med FIFA-kongressen.

– Det blir det helt sikkert. Det kommer nordiske møte etter kongressen. Vi snakket jo med Norden om alle disse tingene. Norden visste jo at dette var noe vi hadde på vårt Fotballting. FIFA var jo også til stede på Tinget. Så dette har jo vært kjent for FIFA at vi skulle gjøre denne vurderingen.

– Vi ønsker å diskutere med Norden, og jeg er helt sikker på at de er enige med oss i innholdet. Så blir det jo mer et spørsmål om metode.

– For oss er det viktig å beholde nordiske allianser, men samtidig å gjøre det vi mener er riktig, avslutter hun.

Journalist og redaktør, Idrettspolitikk.no
Samindra Kunti
Freelance-journalist med hele verden som arbeidsplass
Del denne artikkelen:

Related Articles

FØLG OSS

1,307FansLik
- Annonse -spot_img

SISTE NYTT