Kan Trumps golfspill forklare noe om personligheten hand og måten han er president på? Det mener Rick Reilly, som i 2019 ga ut boka Commander in Cheat. How Golf Explains Trump. Budskapet i boka er «Vis meg hvordan du spiller golf, og jeg kan fortelle deg hvem du er».
Reilly er tidligere journalist i Sport Illustrated og har skrevet flere bøker om golf, og skrev boka om Trump og golf fordi han mente at Trump i valgkampen i 2016 og i starten av sin første presidentperiode konstant jugde om hvor god han var i golf, blant annet at han hadde vunnet 18 klubbmesterskap.
Etter en nøye gransking av denne påstanden fant han ut at han ikke hadde vunnet et eneste av klubbmesterskapene han påberopte seg.
Et av mesterskapene han skrøyt av foregikk på en annen dag enn da han hadde vært der og en av banene hadde ikke en gang åpnet da han sa han hadde vært der. Tolv av mesterskapene han refererte til var egentlig pensjonistturneringer.
Gjennom over 100 intervjuer med caddier, golfspillere, klubbmedlemmer og banemannskap forteller Reilly hvordan Trump hele tiden jukser.
Gjennom boken får leseren innblikk i hvordan Trump systematisk bryter golfens uskrevne regler, en sport som i stor grad bygger på ærlighet og selvdisiplin: Fra å flytte ballen, jukse med poengscore, til å manipulere situasjoner med hjelp fra caddier og Secret Service.
Det er det siste vi mest sannsynlig fikk se eksempel på i Skottland denne helgen.
Kommentaren fortsetter under videoen.
På Winged Foot Golf Club i New York, den eneste golfbanen som ikke eies av Trump hvor presidenten er medlem, skriver Reilly at «Caddiene ble så vant til å se ham sparke ballen tilbake på fairway at de ga ham kallenavnet «Pelé»’», etter den brasilianske fotballegenden.
Ifølge Reilly er Trump etter alt å dømme en god golfspiller, spesielt for alderen. Men da han skrev boken mente han at handikapet på 2,8, som Trump sa han hadde, også var et resultat av manipulasjon.
En spiller med Trumps påståtte handikap ville normalt spilt rundt tre slag over par. Til tross for at han på dette tidspunktet hadde besøkt sine egne golfbaner mer enn 150 ganger siden han tiltrådte som president, hadde Trump kun registrert én runde i USGAs Handicap Index på nett og den runden var på 96 slag. Det tilsvarer et handikap på over 15.
Reillys bok viser at det er et mønster i Trumps golfjuks. Budskapet er at om du jukser med noe så lite som golf, jukses det også med det som betyr mer.
Det har kommet flere bøker om golf og politikk og Rick Reilly’s bok kan ses på som en slags oppfølger av Don Van Nattas bok First Off the Tee, som kom i 2003.
Den vurderer 17 amerikanske presidenters forhold til golf, fra William Howard Taft i 1909 til George W. Bush jr. som gikk av i 2008, og gjør også en analyse av presidentene som spiller golf og måten de utøvde sitt presidentembete.
John F. Kennedy spilte stilfull og god golf, mens George W. Bush var kjent for å ta store sjanser på golfbanen.
Bill Clinton og Richard Nixon var kjent for å jukse i golf. Clinton jukset med antall slag pr. runde, og Nixon flyttet på baller som lå vanskelig til. Trump kombinerer begge deler, skal vi tro Reilly.
Clinton har også fått oppkalt et eget slag etter seg: Billigan, som er en variant av Mulligan, som betyr at du kan ta utgangsslaget om igjen hvis det første er dårlig. Å ta en Billigan vil si å ta utgangsslaget helt til man er fornøyd med det.
Trump er i en helt egen liga også når det gjelder golf.







