Fra F1-finalen i Jeddah i Saudi-Arabia i 2022 og duellen mellom Ferraris Charles Leclerc og Red Bulls Max Verstappen.
Foto: Skjermdump F1 TV
Meninger

«Sportsvasking er ikke noe nytt i motorsport»

GJESTEKOMMENTAR: «Sportsvasking» er et begrep som nok en gang har fått aktualitet i forbindelse med fotball-VM i Qatar. I Formel 1 er det minst like aktuelt etter at Gulf-statene er tildelt enda flere løp neste år.

Fotball-VM i Qatar var ekstremt kontroversielt, selv om det endte med en spektakulær finale.

Motorsport ikke noe forbilde

En av de mange tingene som kom opp og ble mye diskutert før, under og etter VM var begrepet «sportsvasking», det vil si når idrett brukes av for eksempel nasjoner, politikere, bedrifter og andre for å vaske vekk og skjule negative ting. 

Det kan handle om korrupsjon, miljøødeleggelser, manglende respekt for menneskerettigheter og mye mer.

Motorsport generelt og Formel 1 (F1) spesielt er langt fra forbilder på dette området. Neste år skal det for eksempel kjøres fire Grand Prix-løp i Gulf-statene.

Selv om man legger moral og etikk helt til side, er det ikke bra for utviklingen av sporten, der tradisjonelle F1-land som Tyskland og Frankrike vil stå uten GP-løp, i tillegg til m

LES VIDERE MED PLUSS-ABONNEMENT
MÅNED
99 kr
Alt på idrettspolitikk.no
Abonnementet fornyes automatisk hver måned
ÅR
990 kr
Alt på idrettspolitikk.no
Abonnementet fornyes automatisk hvert år
Denne artikkelen handler om: