Dopinglegen Mark Schmidt
Skjermdump ARD
Skøyter

Tysk skøyteløper skal ha samarbeidet med dopinglege – deltok i OL

En tysk profilert skøyteløper er mistenket for å ba brukt den tyske dopinglegen Dr. Mark Schmidt i flere år. Det er den tyske tv-kanalen ARD som melder dette i dag.

20. mars kunne den tyske statsadvokaten Kai Gräber fortelle at 21 utøvere fra åtte land og fra fem nasjoner har brukt den tyske dopinglegen for bistand til bloddoping. Nå får vi flere detaljer.

Omfattende razzia

De 21 utøverne skal ha foregått over hele verden, i Tyskland, Østerrike, Sveits, Finland, Hawaii og i Sør-Korea, og de skal ha betalt mellom 4.000 og 12.000 euro i sesongen for å få behandling av Mark Schmidt.

Under razziaen i Seefeld og Erfurt, midt under ski-VM, ble fem utøvere og fire andre arrestert og i forrige uke skal ytterligere en person ha blitt arrestert, mistenkt for å ha bistått i dopingen av disse utøverne.

Så langt vet vi visst at idrettsutøverne kommer fra tre vinteridretter og to sommeridretter og at friidrett, sykkel og langrenn er tre av idrettene.

Tysk, mannlig skøyt

LES VIDERE MED PLUSS-ABONNEMENT
MÅNED
99 kr
Alt på idrettspolitikk.no
Abonnementet fornyes automatisk hver måned
ÅR
990 kr
Alt på idrettspolitikk.no
Abonnementet fornyes automatisk hvert år
Denne artikkelen handler om: